Kimdir Engin Koçali

04.09.2021

1964 yılında Trabzon’da ailenin dördüncü ve son çocuğu olarak dünyaya geldim. Anne tarafım Trabzon Arsin, baba tarafım ise Trabzon Sürmene Çamburnu kökenli.

İlkokulu Kayabaşı İlkokulu’nda okudum. Ortaokul ve liseyi TED Karabük Koleji’nde tamamladım. 1980 öncesi siyasi ortamın da etkisiyle lise 1’in sonunda okuldan uzaklaştırıldım. O dönemleri hayatımın en zor günleri olarak hatırlıyorum. Endüstri Meslek Lisesi’ni kazanıp tesviye bölümünü bitirdim.

1982’de üniversite sınavlarında başarılı olamayınca, babamın kurduğu imalathanede çalışmaya başladım. 1983’te Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’ni kazandım ve 1987’de mezun oldum.

Teknik öğretmen olmak yerine imalat sektöründe çalışmayı sürdürdüm. 2002 ekonomik krizi sonrası programcılığa yöneldim. 2006’dan 2021’e kadar perakende sektöründe yöneticilik yaptım. Şu an Karabük Net Haber’de editörlük ve köşe yazarlığı yapıyorum.

2023 yılı sonları itibarıyla Karabük Net Haber’in haber editörlüğünden ayrıldım ve teknik editör olarak görevime devam ediyorum.

Torun sahibi emekliyim ama hala çalışıyorum, boş durmayı sevmiyorum ve yazılımlar üzerine çalışmalarıma devam ediyorum.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Feridun Bingör dedi ki:

  Engin Bey selamlar..
  Beni hangi sörf rüzgarı buraya getirdi bilmiyorum ama kendimi “Kimdir Engin Koçali” sayfasında buldum.
  1992 yılında HTML PHP ve Mysql.. valla helal olsun derim. 2001 yılında bile Türkiye’de PHP ile yazılmış web sitesi sayısı iki elin parmakları kadardı.
  O zamanlar ASP moda ve her ikisi arasında sürtüşmekler de hat safhada idi..
  Bir sorum var.. sadece çok merak ettiğim için, tenkit filan değil.
  Bu kadar kadim kodcu birisi neden WordPress sayfa yapar..
  Hem kişisel sayfasında hem de karabukmedya.com da 🙂
  İnşallah bu yazdıklarım size ulaşır. Görüşmek dileği ile..
  0531 643 87 87

  1. Engin dedi ki:
    Yorumunuz için çok teşekkür ederim.
    Kodlamaya 1992 yılında HTML ile başladığımı sırasıyla PHP, MySQL yönlendiğimi ve 1998 yılında bu yazılımlarla bir şeyler yaptığımı anlatmaya çalışmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam PHP yazılım dili 1995 yılında piyasaya çıktı zaten.
    Çok kadim bir kodcu olduğumu iddia etmedim. Onu siz öyle anlamışsınız veya düşünmüşsünüz. Takdiriniz için teşekkür ederim.
    Fakat, sizin yanınızda bizim esamemiz bile okunmaz.
    Wordpress sayfa yapma konusuna gelince cevabım; “Amerika’yı yeniden keşfetmenin anlamı yok!” diye düşündüğüm ve yeteri kadar zamanım olmadığı için diyebilirim.
Kaynak Gösterilse Dahi İzin Alınmadan Hiç Bir Yazı KOPYALANAMAZ! Copyright 1994 - 2021 Engin Koçali