İyi ki Varsın !

14.04.2021

İyi ki Varsın !

08 Nisan 2021 tarihinde köşemde yayınladığım “Sen Ne Gönlü Zenginmişsin…” başlıklı yazımın içeriğinden ötürü KARDEMİR Basın ve Halkla İlişkiler Departmanından aradılar.
Nezaketle yapılan kısa hal, hatır konuşmasının ardından KARDEMİR ‘in Sosyal Sorumluluk anlayışının parçalarından biri olan Ramazan Kumanyası ve ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlar konusunda bilgiler verdiler.

Öncelikle, gösterdikleri ilgi ve nezaketlerinden dolayı kendilerine ve sosyal sorumluluk anlayışlarından dolayı KARDEMİR Yönetimine ve Yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Sen Ne Gönlü Zenginmişsin…” başlığıyla yayınladığım yazımın ana konusu, tamamen tesadüfler sonucu iki haberin aynı gün 30 dakika ara ile karşı karşıya gelmesiyle oluştu.
İki haberin konusu da Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine dağıtılan kumanya paketleriydi.
Bir tarafta saat 16:05 ‘de yayınladığımız “Erzurumlular Derneği İhtiyaç Sahiplerini Yine Unutmadı” haberi;
diğer tarafta saat 16:33 ‘de yayınladığımız “KARDEMİR ‘den İhtiyaç Sahiplerine Gıda Yardımı” haberi.

İki haber de aynıydı ama aradaki tek fark ekonomik güç ve bu güçle oluşmasını beklediğimiz paketin miktarıydı.
İlk başta olaya sadece rakam ve miktar gözüyle baktık.
Değerlendirmelerimizi de ona göre yaptık.

Yanlış mı yaptık?
O an için bence, “Hayır!”
Fakat, KARDEMİR Basın ve Halkla İlişkiler Departmanı tarafından bilgilendirilince “yanlış” değil; “eksik” yaptığımızı anladım.

Aslında yazmam gereken ‘çok şeyler‘ varmış…

Yalnız, önce tarafıma yapılan bilgilendirmede; KARDEMİR ‘in kurum içersinde müteahhit çalışanları da dahil olmak üzere 7 bin Ramazan Kumanyası dağıttıklarını ve ekstra olarak ta ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Karabük Valiliği ‘ne bin yardım paketi verdiklerini belirtmeliyim.

Kendin için ne tercih ediyorsan yardım paketinde de en az o kalitede ürünler olsun” anlayışıyla hazırlandığı vurgulanan yardım paketi içinde kaliteli, markalı ve sağlıklı ürünlerin olduğu özellikle belirtildi. Öyle ki, beş litrelik Ayçiçek yağının yanında bir litrelikte riviera zeytinyağı bile varmış.

Bunu gerçekten çok takdir ettim.

Yardım kolisi içinde bu tip ürünlerin olması ihtiyaç sahibinin gururunu okşayacaktır.
Değer verildiğini düşünecektir. (…ki haklıdır da; çünkü Türk’ün kültüründe veren el değil; alan el öpülür)
Bu ince düşünceyle yaptıkları jestlerinden dolayı ihtiyaç sahipleri adına ayrıca teşekkür ediyorum.

Tüm bu gelişmeler cereyan ederken tesadüfen Erzurumlular Derneği Başkanı İbrahim Bedir ile karşılaştık. İş yoğunluğu nedeniyle ayak üstü gerçekleşen konuşmada, köşemde yayınladığım yazım için teşekkürlerini sundu ve hemen ardından, “bugüne kadar Kardemir ‘in sadece kendi çalışanlarına kumanya ve yardım kolisi dağıttığını sanıyordum. Başkalarına dağıttığını bilmiyordum. Sizin haberinizle ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Valiliğe bin koli verdiğini duyduğumda inanın çok sevindim. Mutlu oldum” şeklinde konuşması galiba O, ‘çok şeyler‘ den bazı şeyleri eksik gibi yaptık düşüncesi uyandırdı bende.

Şimdi O, ‘çok şeyler‘ den bahsetmek istiyorum.

KARDEMİR;

Karabük Üniversitesinin büyümesinde, eğitim kalitesinin artmasında ve daha bir çok alanda üniversitemizin gelişmesinde inkar edilemez derecede hatırı sayılır desteklerde bulunmuştur.
Bunu herkes biliyor ve takdir ediyor.

Araştırma görevlisinden öğrencilerine kadar bilimsel araştırmalarda, projelerde ve bu projelerin uygulanmasında sayısız imkanlar sağlamıştır.
Bunu da herkes biliyor ve takdir etmiştir.

Şehrimizin eğitim kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yardımcı olmak maksadıyla okul binaları yapmış ve onlara arsa temin etmiştir.
Bu da herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Kısacası yalın haliyle herkes tarafından bilinen özü gibi tek gerçek, KARDEMİR ‘in Karabük ‘e kattığı ve verdiği değerdir.

Fakat…

Yıllık net kazancının ortalama yüzde 10‘u kadar bir meblağı yardım, bağış ve destek için harcadığını bugün öğrendim.
Mesela 60 milyonluk kazancın 6 milyon Lirasını bunun için harcıyor.
100 milyon TL ‘lik kazanç elde ettiği dönemlerde 10 milyon lirasını yine yardım ve destek için harcamış.

Tüm bunların ışığında en büyük eksikliğimiz galiba sana sonsuz teşekkürlerimizi sunmayı unutmak olmuş

Sosyal Sorumluluk anlayışınla yaptığın yardımlar, gösterdiğin destekler ve eğitime verdiğin değerlerden dolayı Teşekkürler KARDEMİR!

İyi ki Varsın…

.


08 Nisan 2021 tarihinde köşemde yayınladığım “Sen Ne Gönlü Zenginmişsin…” başlıklı yazımı aşağıdaki linke dokunup okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
Kaynak Gösterilse Dahi İzin Alınmadan Hiç Bir Yazı KOPYALANAMAZ! Copyright 1994 - 2021 Engin Koçali