Karabük Yine Hüsrana Uğradı

07.06.2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 13 üniversiteye rektör atanması yapıldı ama, Karabük yine içlerinde yok.

Karabük halkı hüsranları yaşamaya devam ediyor; 13 üniversiteye rektör atanması yapıldı, fakat Karabük Üniversitesi içlerinde yine yok.

Görev süresi 28 Mayıs itibarıyla dolan Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ın biran önce gitmesi için gün sayan Karabük halkı, bugün yayımlanan 13 üniversiteye rektör ataması kararnamesinin içinde Karabük Üniversitesinin olmamasına üzüldü.

Atama kararnamesinde, Afyon Kocatepe, Biruni, Burdur Mehmet Akif Ersoy, Bursa Uludağ, Çanakkale Onsekiz Mart, Çankaya, Galatasaray, İstanbul Beykent, İstanbul Ticaret, İzmir Ekonomi, Munzur, Muş Alparslan, Van Yüzüncüyıl Üniversitelerine yeni rektörler atanırken, mevcut rektörün görev süresi dolduğu halde Karabük Üniversitesinin olmaması yöre halkında hayal kırıklığı yarattı.

55 bin öğrencisi bulunan Karabük Üniversitesinin yüzde 22’sini Rektör Polat’ın, ismini dahi duymadığımız, haritada bile yerini bulmakta zorlanacağımız, oklu mızraklı kabile savaşlarının devam ettiği ülkelerden bulup getirdiği yabancı uyruklu öğrenciler oluşturuyor. Üniversitedeki öğrencilerin yüzde 22’sini oluşturan bu yabancı uyruklu öğrenciler, Karabük nüfusunun da sadece öğrenci olarak neredeyse yüzde 10’una denk geliyor. Diğer yabancılar da hesabın içine katılınca yüzde 25’lere varıyor. Bu da Karabük halkında büyük bir rahatsızlık uyandırıyor.

Rektörün değişeceği seçim vaadi olarak mı kaldı?

Bu konuda defalarca yazılar yazıldı. Yüzlerce vatandaş sosyal medya hesaplarından haykırdı. Siyasiler ve bürokratlar tarafından yüksek sesle dillendirildi; hatta 28. dönem milletvekili seçimlerinde AK Parti Milletvekili adaylarınca ‘rektörün hemen değiştirileceği’ sözü bile verildi ama, yine bir şey değişmedi. Son Rektör atamaları kararnamesinde Karabük Üniversitesinin olmaması Karabük halkını yine hüsrana sürükledi.

Karabük halkı ırkçılıkla suçlandı

En son yaşanan ve Karabük’ün adını kötüye çıkaran ve hatta Karabüklülerin ırkçılıkla suçlanmasına neden olan Gabonlu öğrenci Dina’nın Filyos çayı kenarında ölü bulunması olayı, kamuoyunu büyük bir üzüntüye boğmuştu. Rektör Polat’ın sadece Karabük’e değil, aynı zamanda getirip sahip çıkmadığı yabancı uyruklu öğrencilere de kötülük yaptığı Karabük halkı tarafından konuşulmaya başlandı.

Üniversite civarındaki mahallelerde huzur kalmadı

Gün geçmiyor ki 100.Yıl mahallesinde, Kılavuzlar mahallesinde bir olay çıkmasın. Gündüzleri bomboş olan bu mahallerdeki ana caddeler akşam 5’den sonra adım atılamaz hale geliyor. Sokaklarında küçük çaplı kavgalar değil, resmen meydan savaşları yaşanıyor. Mahalleli sokağa çıkmaya korkuyor. Sadece mahalleli mi? Yurdun değişik şehirlerinden şehrimize gelmiş bizim yerli öğrenciler de korkudan dışarı çıkamıyor.

Karabük’ün adı kirleniyor

Tüm bu olumsuzluklar dillenip kulaktan kulağa dolaşınca ve yaşanan bu olumsuzlar yerel ve ulusal medyada yer alınca, daha da önemlisi sıcağı sıcağına sosyal medya hesaplarında paylaşılınca, zaten bahtı adı gibi kara olan Karabük’ün ve varlığıyla hep gurur duyduğu Karabük Üniversitesinin de adı kötü ifadelerle anılmaya başlıyor.

Şimdi sıra sizde!

Seçim öncesi “rektörü değiştireceğiz” vaadi verenler, şimdi sıra sizde..!

Biz sıramızı savdık!

Sizi seçtik ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderdik.

Şimdi sıra sizde, elinizi çabuk tutun da biran önce kurtarın bu şehri Karabük’ü düşünmeyen ithal yöneticilerden…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Kaynak Gösterilse Dahi İzin Alınmadan Hiç Bir Yazı KOPYALANAMAZ! Copyright 1994 - 2021 Engin Koçali